Různé nápady na nové projekty, nezpracované linky - prostě taková elektronická náhrada nástěnky plné lepíků :). Pokud vás z toho něco zaujme, klidně pište. To, že to tu je, znamená, že bych o tom rád věděl víc.


Chladírna (pasivní lednička)

Z anglického cold storage – v nejjednodušším případě by to měla být izolovaná krabice s otvorem pro vstup vzduchu v horní části, naplněná vhodným materiálem pro akumulaci tepla (v tomto případě vlastně zimy). Pokud je vzduch uvnitř teplejší než vzduch venku, bude proudit teplejší vzduch ven a bude nahrazován vzduchem studeným, který bude ohříván vnitřním materiálem. Během noci se tak v krabici "nahromadí zima". Teplota uvnitř by se měla udržovat blízko průměrných nejnižších teplot několika posledních dnů.

Vodou poháněné čerpadlo
cerpaci spirala

Jedná se o jednoduché kolo se spodním náhonem kombinované s čerpací spirálou. Účinnost sice nebude kdoví jaká, ale je to určitě vyváženo jednoduchostí konstrukce.

Otočné připojení hadice má každý naviják hadic. Asi to nevydrží nějak extra dlouho (nebude to stavěné na kontinuální otáčení), ale na nějaký rozumný test by to mohlo stačit. Navíc každá rychlospojka se protáčí (jsou těsněny přes O-kroužek), takže by šla použít i ta.

Na youtube je toho docela dost - například Water wheel pump

Ostatní